درباره گواهینامه های ایزو

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

گواهینامه ایزو

درباره گواهینامه های ایزو

درباره ی گواهی های ISO ایزو و تحقیق در خصوص ISO ایزو و گواهی ISO ایزو مستلزم مطرح کردن چندین مقوله هست. درباره ISO ایزو بایستی چند سوال و موضوع برای متقاضی شفاف سازی شود که مختصرا به آنها می پردازیم. مواردی چون ISO ایزو چیست؟ گواهی ISO ایزو چیست و چگونه و چطور صادر می شود؟ مراحل اخذ ISO ایزو ، شرایط و مدارک و ضوابط اخذ گواهی ISO ایزو ، مراجع صادر کننده ISO ایزو ، روش دریافت گواهی ISO ایزو ، از کجا ایزو بگیرم؟ اصالت گواهی ISO ایزو ، تشخیص ایزو اصیل و معتبر از ISO ایزو تقلبی ، انواع گواهی نامه های ISO ایزو و بسیاری موارد دیگری که در مبحث ISO ایزو مهم هست و اما اصولی ترین مواردی که درباره گواهی های ISO ایزو مطرح هست، موارد بالاست.

ایزو چیست؟

ایزو ISO ها الزامات تعریف شده و استانداردهایی می باشند که داخل سازمان جهانی ایزو ISO تهیه و تدوین شده اند و منتشر می گردند. همه ی استانداردهای ایزو ISO به توسط کد چهار الی 5 رقمی از هم تمیز و تشخیص داده می شوند. ایزوهای منتشر شده و نشر داده شده زمانی که درون یک شرکت و سازمان طراحی شده و مستند سازی و پیاده سازی و اجرایی می شوند در قالب یک گواهی نامه منتشر خواهند شد. ایزوها انواع مختلف و متعدد و بسیاری دارند. کلا استانداردهای ISO ایزو یکسری شون از سری استانداردهای عمومی هستند که معروفترین و مهمترینشان: ایزو9001 ISO9001 سیستم مدیریت کیفیت ، ایزو14001 ISO14001 سیستم مدیریت زیست محیطی ، ایزو45001 ISO45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و HSE سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی و زیست محیطی عمومی ترین انواع ایزو به حساب می آیند. دسته ی دیگر ایزوهای تخصصی هستند یعنی اینکه متناسب هر حوزه ی فعالیتی یک نوع استاندارد تعریف گردیده است. ایزو22000 ISO22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی ، ایزو 13485 ISO13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی ، ایزو29001 ISO29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی ، ایزو 10015 ISO10015 سیستم مدیریت کیفیت آموزش و بسیاری از انواع استانداردهای ایزو تخصصی دیگر که در این مقال نمی گنجد.

گواهینامه ISO چیست؟

گواهینامه ایزو همان استانداردها الزامات تعریف و بیان شده هستند که وقتی که طراحی و پیاده سازی و اجرایی می گردند در قالب یک گواهی نامه جهت شرکت متقاضی صادر می گردد. نحوه ی صدور گواهی نامه ISO را در ادامه برای متقاضیان ایزو مختصرا تشریح خواهیم کرد.

مراحل اخذ ایزو ISO مطلب دیگریست که در حیطه ی اخذ گواهینامه ISO پیش میاید. مراحل اخذ و دریافت و گرفتن گواهی نامه ISO را می توان به شرح ذیل نام برد:

انتخاب و تعیین هدف از گواهینامه ISO

تعیین و انتخاب نوع گواهی نامه ISO

انتخاب و تعیین مرجع صادر کننده ISO

مستند سازی و پیاده سازی استاندارد ISO

ممیزی داخلی و ممیزی خارجی ISO

ممیزی نهایی ISO

ثبت و صدور گواهینامه ISO

ابتدا بایستی شرکت متقاضی ایزو هدف و نیت و قصد خودش را از اخذ و دریافت گواهی ISO مشخص کند یعنی اینکه بداند که چرا می خواهد گواهینامه ISO دریافت کند؟ اهداف شرکتها را به طور کل می توان اینچنین تعریف کرد: اخذ ایزو برای شرکت درون مناقصات ، شرکت در درون بازارهای داخلی ، مطرح شدن در میان بازارهای جهانی ، صادرات ، رقابت با رقبای همکار ، تبلیغات و برند سازی ، مطرح شدن در بازارهای داخلی و اهداف سری و مخفیانه دیگر که شرکتها خودشان می دانند. سپس نوع گواهی ایزو ISO با توجه به زمینه ی فعالیت سازمان و همچنین با توجه به نیاز سازمان بایستی تعیین و مشخص گردد. بعد از آن می بایست مراجع ثبت و صدور ISO مشخص گردد. ( مراجع صادر کننده ایزو IAF و مراجع صادر کننده ایزو غیر IAF ) . بعد از انتخاب نوع ایزو و انتخاب مرجع صادر کننده ایزو مستندات متناسب نوع استاندارد ایزو آماده و تدوین خواهد شد و مطابق مستندات پیاده سازی صورت می گیرد. بعد از این مرحله ی پیاده سازی ایزو ، ممیزی داخلی و درون سازمانی و ممیزی خارجی و برون سازمانی صورت می گیرد و شخص ممیز انطباقها و عدم انطباقها را بررسی می نماید و سازمان مربوطه باید این عدم انطباقها را برطرف نماید و سپس طی ممیزی نهایی و بررسی پایانی ممیز اجازه ی صدور ISO را صادر می کند و در نهایت امر و در آخرین مرحله مراجع صادر کننده ایزو تحت اعتبار ab های تحت اعتبار iaf گواهی نامه ISO را به ثبت و صدور می رساند. این اصولی ترین و اصلی ترین و قانونی ترین راه اخذ و دریافت ISO هست و اما در مورد مراجع غیر iaf که ab های اعتبار دهنده ی ISO و cb های صادر کننده ایزو داخلی هستند این روند اخذ ایزو راحت تر صورت می گیرد و پیاده سازی به اختیار سازمان متقاضی ISO بوده و ممیزی هم به صورت صوری انجام می گیرد. اما چیزی که هست اینست که گواهینامه ایزو یی اصیل هست که تحت اعتبار iaf صادر گردد. توضیح بیشتر اینکه سازمان ISO تنها نهاد بین المللی IAF را در خصوص صدور ISO دارای قابلیت صدور می داند و ایزو هایی را معتبر معرفی می کند که تحت اعتبار IAF صادر شده باشد و تمامی کشورها هم درون IAF اعضایی دارند که بهشان AB گفته می شود. AB ها نهادهای دولتی اعتبار دهنده به CB های مراجع صادر کننده ایزو هستند و گواهی ISO اینچنینی از نظر اعتبار دارای بالاترین اعتبار هستند و ایزو با اصالت اینگونه صادر خواهد شد. مراجع غیر IAF اما دارای اعتبار هستند اما اعتبار داخلی دارند و کاربردی هستند و بسیار زیادند و همگی دارای یک سطح اعتبارند و اما آنچه مشخص هست دارای اعتباری در سطح IAF نیستند. در میان این مراجع یکسری شرکتها هستند که اقدام به صدور ISO می کنند که تقلبی بوده و فتوشاپی هست و با رنگ و لعاب و اسامی ساختگی برگرفته از برندهای معتبر ظاهرا معتبر هستند و اما تقلبی هستند و تشخیص تقلبی بودنشان سخت هست پس شرکتهای متقاضی ISO الزاما بهترست و بایستی با آگاهی کامل جهت اخذ ISO اقدام کنند.

گروه سپاهان به عنوان اولین و معتبرترین مراکز مشاوره و ثبت صدور ISO تمامی اطلاعات لازمه درباره گواهینامه ISO را به صورت رایگان توسط مشاورین با تجربه ارائه می کند. تمامی خدمات مشاوره مرکز سیستم کاران رایگان بوده و صفر تا صد اخذ گواهی ISO متناسب نیاز شما و زمان و هزینه ی شما متقاضی محترم را بر عهده می گیرد و شما را متناسب نیاز و وقتتان به گواهی ISO درخواستی از مرجع درخواستی تان خواهد رساند.

خرید گواهینامه ایزو صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید

 

 
 
 
 

Please publish modules in offcanvas position.